Po ostrygach Francja zakazuje skorupiaków. Norowirus atakuje

Norowirus we francuskim regionie Wandea doprowadził zakazu zbierania i spożywania skorupiaków. Wcześniej zakaz dotyczył ostryg w dwóch innych regionach. Władze regionu Arcachon zapowiedziały pomoc państwa dla hodowców.

Publikacja: 07.01.2024 09:16

Po ostrygach Francja zakazuje skorupiaków. Norowirus atakuje

Foto: Caroline Blumberg/Bloomberg

Rząd prefekta Wandei poinformował, że zakaz dotyczy profesjonalnego połowu, zbierania na plaży, transportu, magazynowania i sprzedaży skorupiaków. Nie można ich dotykać ze względów sanitarnych. Zakaz ogłoszono po przypadku zbiorowego zatrucia pokarmowego, spożyte muszle z gminy Bouin wywołały u konsumentów ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy — wyjaśniono w komunikacie.

Zakaz obowiązuje do odwołania, do czasu przywrócenia zadowalającej sytuacji sanitarnej. Przeprowadzone w ostatnich dniach analizy wykazały obecność w nich norowirusa, który wywołał podobne zatrucia wśród mieszkańców regionów Arcachon, Calvados i Manche,

Zdaniem hodowców ostryg, skażenie ich tym wirusem, a także innych skorupiaków nastąpiło na skutek przelania się systemów kanalizacji po kolejnych obfitych deszczach w tych regionach.

Czytaj więcej

Kolejny francuski Sylwester bez ostryg z Arcachon

Delegacja hodowców spotkała się 5 stycznia z regionalnym prefektem, Etienne Guyot, który poinformował ich o działaniach ze strony państwa. Hodowcy ocenili straty w handlu ostrygami na 7 mln euro, w tym 5 mln euro utraconych przychodów licząc według marży brutto. Prefekt zapewnił ich, że władze uwzględnią trudności finansowe, podatkowe lub społeczne ok 300 rodzinnych firm ostrygowych w regionie. Żadna nie będzie ukarana za nieterminowe uregulowanie podatków czy odprowadzenie składek pracowniczych. Firmy będą mogły wprowadzać bezrobocie techniczne.

Zakaz połowu ostryg i handlu nimi ogłoszono 27 grudnia. Prefekt Guyot obiecał, ze będzie starał się znieść go 19 stycznia, ale na podstawie pozytywnych analiz sanitarnych. W średnim terminie ma zostać sporządzona przez władze pełna dokumentacja poniesionych strat, aby Francja mogła wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na wypłatę odszkodowań — poinformowały regionalne dzienniki francuskie za AFP.

Czytaj więcej

Kolejne departamenty Francji z zakazem spożywania ostryg
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przemysł spożywczy
Ukraińska firma przejmuje polskiego producenta lodów i mrożonek
Przemysł spożywczy
McDonald’s walczy ze światowym bojkotem. Wykupi wszystkie franczyzy w Izraelu
Przemysł spożywczy
Rosja pozywa duńskiego giganta. Rosjan oburzyły słowa prezesa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przemysł spożywczy
Kawa o aromacie „tradycyjnych rosyjskich wartości” już do kupienia