Rośnie produkcja i sprzedaż wszystkich rodzajów alkoholu – koniaków, wina, szampana i win musujących, win owocowych – informuje rosyjska agencja Interfax.

Wzrost wyraźnie widoczny jest we wrześniu, kiedy to produkcja mocno skoczyła. Rosyjskie zakłady zwiększyły produkcje koniaków w tym miesiącu o 13,8 procent, napojów alkoholowych o mocy ponad 9 procent o 12, proc., wina o 12,6 proc. Także produkcja szampanów i win musujących rośnie. Tylko we wrześniu wzrosła o 22,2 procent. W porównaniu do zeszłego roku ten wzrost wyniósł 27,6 procent do 9,4 mln dekalitrów. Wzrosła także produkcja win owocowych aż o 38,9 proc. we wrześniu. Napoje niskoalkoholowe zanotowały wzrost we wrześniu o 18 procent.

Czytaj więcej

Rosja pije na ubogo. Najlepiej idzie wódka po 6,5 zł za pół litra

Rosalkogolregulirowanie podało również, że sprzedaż detaliczna wódki w okresie kwiecień-wrzesień 2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wyniosła 37,5 mln dekalitrów, czyli była o 6,2 proc. wyższa niż rok wcześniej, koniaku - 5,6 mln dekalitrów (o 0,7 proc. więcej). Łącznie w tym okresie sprzedano 104,8 mln dekalitrów wyrobów alkoholowych, czyli o 3,1 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Łącznie ze sprzedażą napojów alkoholowych wzrosła o 7,1 proc. do 54,5 mln dekalitrów.