Reklama
Rozwiń

Do Chin odpłynęła kompletna szkocka destylarnia whisky

Chińczycy chcą robić whisky w Mongolii Wewnętrznej, więc zamówili kompletną destylarnię u Szkotów.

Aktualizacja: 16.07.2021 13:25 Publikacja: 16.07.2021 12:29

Do Chin odpłynęła kompletna szkocka destylarnia whisky

Foto: Bloomberg

W piątek kompletna destylarnia whisky została wysłana ze Szkocji do Chin. Ważący 35 ton sprzęt został załadowany na statek i wyruszył w drogę do portu w Tianjin. Destylarnia zostanie zmontowana ponownie w Ordos w Mongolii Wewnętrznej. Wysyłka obejmująca destylatory, zawory sterujące i rurociągi a nawet podłogi jest częścią wartej 3 mln funtów umowy „zaprojektuj i buduj" pomiędzy Forfar Valentine International a chińską Mengtai Group.

Obiekt w Ordos stanie się pierwszą destylarnią whisky w Mongolii Wewnętrznej i jego otwarcie planowane jest pod koniec bieżącego roku. Wyposażenie gorzelni zostało zdemontowane przez firmę Forsyths, która też będzie nadzorować ponowny montaż w Chinach.

Projekt przeniesienia destylarni ze Szkocji do Chin jest, jak twierdzi David Valentine z Valentine International, osobistym pomysłem szefa Mengtai, Ao Fengtinga. Fengting chce stworzyć w Mongolii „whisky nagradzaną na całym świecie".

- Szkocja jest ojczyzną whisky i ma największe doświadczenie w zakresie produkcji sprzętu gorzelniczego i dlatego pan Fengting wierzy, że dostarczymy mu do Ordos najlepszy sprzęt – mówił, cytowany przez BBC, Valentine.

Valentine International, oprócz przewiezienia do Chin kompletnej destylarni, podpisała również kontrakt na dostarczanie gotowej whisky do Chin. Trunek ma być rozprowadzany w Chinach przez Mengtai.

Dla firmy Mengtai, to początek działalności na rynku wysokoprocentowych trunków. Dotychczas firma znana była przede wszystkim z wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej.

Nie ujawniono nazwy zdemontowanej destylarni. Jednak David Valentine twierdzi, że była to działająca od dawna gorzelnia.

Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni
Przemysł spożywczy
Młodzi Polacy nie wylewają za kołnierz
Przemysł spożywczy
Unilever daje długie gwarancje zatrudnienia załodze. To ewenement
Przemysł spożywczy
Starbucks zakazuje pisania imion kandydatów na prezydenta na kubkach. „Zbyt polityczne”