Mięso z zakładu przetwarzającego chore zwierzęta trafiło do 10 krajów unijnych - do Rumunii, Szwecji, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, oraz na Węgry, Litwę i Słowację. Według ministerstwa rolnictwa, zakład sprzedał 9,5 tony podejrzanego mięsa, z czego 2,7 tony trafiło na eksport.
Czytaj także: O jedną rzeźnię za daleko
- Wczoraj byłem w Brukseli, rozmawiałem z lekarzami weterynarii wszystkich państw członkowskich i z Komisją Europejską, przekonywałem, że nasza żywność jest bezpieczna i to był incydent. Wiele krajów członkowskich chciało zamknąć rynek dla wołowiny dla polskiego mięsa – poinformował dziś Paweł Niemczuk na zorganizowanej w alarmowym trybie konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa.
Na spotkaniu Niemczuk oraz Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, przekonywali, że polska żywność mimo wpadek – jest bezpieczna.
Jak podkreślał Niemczuk, reportaż dotyczył jednego zakładu, ubój zwierząt odbywał się w nocy i bez nadzoru inspekcji weterynaryjnej. - Zwierzęta zostały zakupione nielegalnie, więc właściciele gospodarstw i podmiot prowadzący skup, poniosą działalność karną. Policja prowadzi postępowanie, prokuratura postawi zarzuty w tej sprawie – zapowiadał Główny Lekarz Weterynarii.