Wyliczany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks cen żywności wzrósł w kwietniu do 120,9 pkt. To o 2 pkt, czyli o 1,7 proc. więcej niż w marcu i aż o 28,4 pkt, czyli 30,8 proc. więcej niż w kwietniu 2019 r. Wzrost ten był przy tym 11. z rzędu miesięcznym wzrostem wartości indeksu i wywindował go do najwyższego poziomu od maja 2014 r.
Za kwietniowy wzrost w największym stopniu odpowiadają rosnące ceny cukru, które podbijają obawy związane z opóźnieniami zbiorów w Brazylii i szkodami spowodowanymi mrozem we Francji. Subindeks FAO dla cukru wzrósł w kwietniu o 3,9 proc. w porównaniu z marcem i był o prawie 60 proc. wyższy niż w kwietniu 2020 r.
Straty związane z przymrozkami ominęły nasze uprawy. – Nie mamy sygnałów, by na polach rolników współpracujących z nami coś złego działo się z burakami cukrowymi, choć nie wszędzie jest tak dobrze – mówi „Rzeczpospolitej" Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer&Langen Polska. – Natomiast mamy informacje, że we Francji i w niektórych rejonach Niemiec fale przymrozków i brak opadów źle wpłynęły na uprawy – dodaje.
Wiosenne przymrozki w niektórych regionach Polski sięgnęły -6 stopni Celsjusza.