Należy ona do Vandemoortele, belgijskiej grupy zajmującej się produkcją i sprzedażą produktów spożywczych, w szczególności mrożonych wyrobów piekarniczych, margaryn, tłuszczy i olejów jadalnych. W Kutnie wybuduje zakład, w którym produkowane będzie głównie mrożone pieczywo. Będzie to pierwsza inwestycja tego producenta w Polsce. Łódzka strefa ekonomiczna wydała do tej pory 275 zezwoleń, a inwestorzy zrealizowali inwestycje o łącznej wartości ponad 12 mld zł. - Dzięki nim powstało ponad 32 tysiące miejsc pracy – mówi prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński. Łódzka strefa w rankingu Global Free Zones of the Year 2014, przygotowanym przez fDi Magazine z grupy Financial Times została uznana za najlepszą strefę dla małych i średnich firm w Europie. – W całym 2015 roku zakładamy wydanie 20 zezwoleń na inwestycje z nakładami ok. 400 mln zł i tysiącem nowych miejsc pracy – dodaje wicedyrektor ds. rozwoju i strategii łódzkiej SSE, Marcin Kwintkiewicz.
Strefy ekonomiczne liczą na dobry pierwszy kwartał, jaki następuje po przeszło półrocznej przerwie w wydawaniu zezwoleń spowodowanej zmianami w dopuszczalnym poziomie wsparcia nowych inwestycji. Po wejściu w życie nowych maksymalnych pułapów pomocy publicznej w większości stref ulgi w podatku dochodowym są znacznie niższe niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Przykładowo na Śląsku maksymalne wsparcie dla dużych firm stopniało z 40 do 25 proc. na Opolszczyźnie i w Małopolsce z 50 do 35 proc., na Mazowszu z 30 do 15 proc. Dotychczasowy poziom pozostał tylko w województwach wschodnich, gdzie o inwestycje jest trudniej.
Mimo to, do połowy marca we wszystkich strefach wydano blisko 30 nowych zezwoleń inwestycyjnych. Jak powiedział Rzeczpospolitej prezes strefy kostrzyńsko-słubickiej, Andrzej Kail, w działaniach inwestorów widoczne jest ożywienie. Z kolei prezes strefy katowickiej, Piotr Wojaczek przyznał, że strefa skorygowała w górę wcześniejsze prognozy i liczy w tym roku na projekty o łącznej wartości nawet 1,8 miliarda złotych.