Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na sprzedaż w amerykańskich sklepach atlantyckiego łososia z genem pacyficznego łososia, odpowiadającym za szybki wzrost. Mięso będzie sprzedawane pod marką AquAdvantage Salmon a jego producentem jest firma AquaBounty Technologies z Massachusetts.

Łososie o zmienionym genomie są bezpieczne do spożycia - wynika z oświadczenia FDA, która podkreśla, że AquAdvantage Salmon ma te same właściwości spożywcze co mięso niemodyfikowanego łososia. Według agencji "w sensie biologicznym" nie ma miedzy tymi dwoma rodzajami ryby żadnej różnicy. Jednocześnie FDA nałożyła na AquaBounty Technologies ograniczenia: modyfikowany łosoś może być hodowany tylko na dwóch farmach - jednej w Panamie i jednej w Kanadzie.

Dopuszczenie do sprzedaży modyfikowanego genetycznie łososia wywołała w USA spore kontrowersje oraz ostrzeżenia organizacji konsumenckich ostrzegających przed ryzykiem spożywania takiego mięsa. Poza tym podnoszona jest kwestia zagrożenia dla innych, niemodyfikowanych ryb przez "zmutowane" łososie. Ekolodzy argumentują, że jeśli takie ryby wydostaną się na wolność mogą wyprzeć "normalne" łososie.

Dzięki modyfikacji genetycznej łososie AquaBounty Technologies dojrzewają do rozmiaru handlowego w ciągu 16-18 miesięcy. Tradycyjne łososie potrzebują na to 30 miesięcy.