Reklama
Rozwiń

Orlen w sojuszu ze światem nauki

Orlen aktywnie współpracuje z nauką, inwestując w innowacje technologiczne i badania w obszarze energetyki, chemii oraz ochrony środowiska.

Publikacja: 27.02.2025 17:37

Prof. Marek Ściążko AGH, Marcin Wasilewski, członek zarządu ds. technologii w ORLEN oraz prof. Renat

Prof. Marek Ściążko AGH, Marcin Wasilewski, członek zarządu ds. technologii w ORLEN oraz prof. Renata Walczak, prorektor Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku podczas podpisania umowy.

Foto: Mat. prasowe

Firma angażuje się w projekty badawczo-rozwojowe, współpracując z uczelniami i instytucjami naukowymi, by wprowadzać nowoczesne i zrównoważone rozwiązania.

Reklama
Reklama

Innowacyjne paliwa syntetyczne

Wspólnie z Politechniką Warszawską Filia w Płocku oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie Orlen będzie pracował nad doskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych. Główne korzyści z porozumienia, to podejmowanie wspólnych starań o pozyskiwanie funduszy ze źródeł krajowych i europejskich, wsparcie merytoryczne w tworzeniu infrastruktury badawczej, a także wykorzystywanie dostępnych na uczelniach zaawansowanych narzędzi modelowania procesów technicznych. To wszystko będzie dopełnione prowadzeniem wspólnych projektów badawczych oraz kształceniem przyszłych kadr koncernu.

Wkrótce firma będzie musiała sprostać zapotrzebowaniu na paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), wynikające z europejskich regulacji, tj. RED III i ReFuelEU Aviation. Grupa już analizuje potencjalne inwestycje związane z produkcją syntetycznego paliwa lotniczego e-SAF RFNBO. Dlatego potrzebuje zbudować we własnych zasobach Pracownię Paliw Syntetycznych jako narzędzia umożliwiającego weryfikację oferowanych przez rynek rozwiązań.

Porozumienie jest naturalną konsekwencją wykorzystania synergii kompetencyjnych biznesu i nauki, ale przede wszystkim budową i doskonaleniem kompetencji naukowych w obszarze e-paliw na Politechnice Warszawskiej Filia w Płocku, jako fundamentalnego wsparcia dla rozwoju innowacyjnych i najnowocześniejszych technologii w obszarze paliw syntetycznych Grupy Orlen.

Rozwój katalizy dzięki konsorcjum

Nawiązanie i zacieśnianie współpracy z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce – w zakresie opracowywania nowych katalizatorów – a także wymiana wiedzy i doświadczeń to z kolei kluczowe konsorcjum przemysłowo-naukowego „NEXT-CATALYSIS”, zainicjowanego przez Orlen. Istotnym elementem działalności konsorcjum jest także tworzenie trwałych relacji pomiędzy światem nauki a biznesem oraz edukacja przyszłych kadr pracowników obszarów badawczo-rozwojowych. Do konsorcjum należą Politechnika Śląska i Uniwersytet Warszawski. Trwają również rozmowy z kolejnymi partnerami naukowymi.

Reklama
Reklama

Konsorcjum ma na celu intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych, m.in. w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Badania nad nowatorskimi materiałami katalitycznymi mają w pełni odpowiadać potrzebom technologicznym zakładów produkcyjnych Orlen. Jednocześnie realizowane będą w ścisłej współpracy z obszarami produkcji, technologii oraz zakupów katalizatorów. Podstawowa działalność konsorcjum prowadzona będzie zgodnie ze zdefiniowanym programem badawczym, który oprócz potrzeb koncernu uwzględni także projekty B+R zaproponowane przez partnerów naukowych zaangażowanych w inicjatywę.

Materiał Partnera

Firma angażuje się w projekty badawczo-rozwojowe, współpracując z uczelniami i instytucjami naukowymi, by wprowadzać nowoczesne i zrównoważone rozwiązania.

Innowacyjne paliwa syntetyczne

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Materiał Partnera
Inwestować jak Warren Buffett
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
REKLAMA
Pozwól sobie na luksus wygody
REKLAMA
Płać kartą i lataj za mile
Projekty specjalne
Ślad węglowy mięsa pod lupą. Nowe narzędzie pomaga w precyzyjnych wyliczeniach
Projekty specjalne
UPL wie, jak Uprawiać Pola Lepiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama