Reklama
Rozwiń

Wstrzymany zwrot VAT – błędy fiskusa szansą dla przedsiębiorców

Podatnicy VAT wykazujący nad­wyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy stają przed szczególnym wyzwaniem: zachować płynność finanso­wą firmy. Przedsiębiorcy, składając de­klarację podatkową z wnioskiem o zwrot VAT, nie mają bowiem pojęcia, czy otrzy­manie przelewu z urzędu skarbowego jest kwestią dni, miesięcy czy lat. Co więcej, w ocenie fiskusa nie ma również określone­go terminu, w którym podatnik winien zo­stać zawiadomiony o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.

Publikacja: 11.06.2018 11:35

Wstrzymany zwrot VAT – błędy fiskusa szansą dla przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą o podatku od towa­rów i usług, organy podatkowe, do których wpływają deklaracje z wykazaną kwotą VAT do zwrotu są zobowiązane do zreali­zowania zwrotu podatku VAT w terminie 60-dniowym. Przy spełnieniu ustawowych warunków, podatnik może ubiegać się o skrócenie terminu zwrotu do 25 dni. Jeżeli zasadność zwrotu wzbudza wątpliwości or­ganu podatkowego, istnieją tryby weryfika­cji rozliczeń podatnika, takie jak czynności sprawdzające, kontrola podatkowa, czy po­stępowanie podatkowe. Istotne jest jednak to, że podatnik musi zostać poinformowa­ny o zamiarach fiskusa poprzez doręczenie mu postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono