Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Najnowsza propozycja Ministerstwa Finansów wprowadza kilka zmian do przepisów określających organizację pracy oraz tryb i zasady działania Rady Funduszu. Minister finansów chce na przykład, aby członkowie Rady wraz z zawiadomieniem o posiedzeniu otrzymywali porządek obrad, materiały oraz projekt protokołu ostatniego posiedzenia Rady, i to co najmniej na siedem dni przed terminem posiedzenia. Nowością jest dodanie w § 4 regulaminu stanowiącego załącznik do projektowanego rozporządzenia ust. 3, zgodnie z którym porządek obrad Rady Funduszu będzie mógł ulec zmianie, ale tylko wtedy, gdy na posiedzeniu obecni będą wszyscy członkowie Rady i wszyscy wyrażą na to zgodę.

Ministerstwo Finansów chce ponadto doprecyzować § 9 regulaminu odnoszący się do kwestii związanych z przyjmowaniem protokołu w innym trybie niż na posiedzeniu Rady Funduszu. I tak, zgodnie z ust. 4 tego przepisu, protokół podpisywany jest przez osobę prowadzącą obrady oraz przez protokolanta, a jego treść jest zatwierdzana przez Radę Funduszu na najbliższym posiedzeniu. Mogą być na nim – za zgodą większości członków Rady Funduszu uczestniczących w poprzednim posiedzeniu – wprowadzone sprostowania i uzupełnienia. W szczególnych zaś sytuacjach protokół będzie mógł być zatwierdzony, co jest nowością, w trybie obiegowym. Stanie się to możliwe na przykład w przypadku kończącej się kadencji Rady Funduszu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw. Moc utraci natomiast [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F279AED165FEA77DFF967081156ABE8E?id=76629]rozporządzenie ministra finansów z 3 czerwca 1998 r. w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (DzU z 1998 r. nr 73, poz. 466)[/link].

W uzasadnieniu Ministerstwo Finansów przypomina, że obecne przepisy zachowują moc obowiązującą do czasu wejścia w życie regulacji wydanych na podstawie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która weszła w życie 13 grudnia 2008 r., nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od momentu wejścia w życie tej noweli ustawy.