Ograniczamy się tylko do obowiązków wynikających z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BD73CD8B8822549943336BB86D46AE2?id=179163]ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 2005 r. nr 180, poz. 1495 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Jeden za jeden[/srodtytul]
Sklepy mają obowiązek przyjmowania od klientów zużytych sprzętów przy zakupie nowych urządzeń. Jednak jeśli ktoś, kupując nowe radio, chce zostawić w sklepie stary odkurzacz, to sprzedawca nie musi go przyjąć. Przepisy mówią tylko o odbieraniu zużytego sprzętu tego samego rodzaju i w nie większej ilości niż sprzedawany.
[b] Jeśli zatem klient kupuje telewizor, to może zostawić w sklepie ten, którego chce się pozbyć [/b](choć może przynieść 42-calowy egzemplarz, przy kupnie 21-calowego). Przypominamy, że te przepisy dla sprzedających dotyczą tylko sprzętu dla gospodarstw domowych (i takiego, który da się zastosować w domach). Granica między tym, co jest sprzętem domowym a co przemysłowym, niestety, nie jest zbyt ostra.
Zgodnie z art. 37a ust. 2 ustawy o zużytym sprzęcie sprzedawca może jednak odmówić przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy stwarza on zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zużyty sprzęt (np. gdy wycieka z niego ciecz nieznanego pochodzenia).