[b]– Chcemy oddelegować pracownika magazynu do pracy przy produkcji jako pomocnika operatora maszyn na trzy miesiące na podstawie art. 42 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. Jakie wiążą się z tym obowiązki? Mam na myśli badania lekarskie, ryzyko zawodowe, szkolenia bhp. Czy trzeba wykonać takie same czynności jak przy przyjmowaniu nowego pracownika? [/b]– pyta czytelniczka.
Tak, szef musi wykonać takie działania, jakby zatrudniał nowego pracownika.
[srodtytul]Wyślij do medyka[/srodtytul]
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Orzeczenia lekarskie wydawane są w wyniku przeprowadzenia badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.
Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 k.p.). W tym ostatnim przypadku – tak jak ma to miejsce przy instruktażu stanowiskowym, o czym dalej – nie chodzi tylko o sytuacje, w których zmiana warunków pracy pociąga za sobą wypowiedzenie zmieniające.