Trójka aptekarzy z województwa małopolskiego wyłudziła 4,3 mln złotych z NFZ

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenie środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji leków. Chodzi o kwotę 4,3 milionów złotych - informuje portal Onet.pl.

Aktualizacja: 11.10.2018 13:14 Publikacja: 11.10.2018 12:53

Trójka aptekarzy z województwa małopolskiego wyłudziła 4,3 mln złotych z NFZ

Foto: Adobe Stock

mat

Jak czytamy w portalu Onet.pl, to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza, dotyczącego przestępczego działania tych osób w latach 2008 -2013 roku. W postępowaniu zakwestionowano ponad 55 tys. recept, które zostały wykorzystane przez nieuczciwych farmaceutów.

45-letni mężczyzna – farmaceuta - właściciel kilku aptek na terenie województwa małopolskiego, wraz z 39-letnią (byłą) żoną oraz 72-letnią matką, pracowali w rodzinnym biznesie.

- Zebrane w toku postępowania materiały dowodowe jasno wskazują, że oprócz legalnej działalności gospodarczej, w 2008 r. cała trójka rozpoczęła przestępczy proceder, polegający na przerabianiu recept i uzyskiwaniu na ich podstawie nienależnych środków finansowych z NFZ z tytułu refundacji leków - mówi podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Sprawcy wykorzystywali m.in. recepty in blanco, recepty bez daty wystawienia, czy danych pacjenta . Na innych, prawidłowo wypełnionych, do spisu leków dobijali inne medykamenty, za które dostawali refundacje. Jeszcze inne blankiety przerabiali, zmieniając ilość przepisanego przez lekarza środka leczniczego. To tylko niektóre z metod oszustwa, a takich śledczy dopatrzyli się ok. 30.

Z tytułu refundacji leków, nieuczciwi farmaceuci wyłudzili z Narodowego Funduszu Zdrowia 4 mln. 300 tys. zł.

Wszyscy troje usłyszeli zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości art.286 KK w zw. z art.294 KK ) oraz fałszowania dokumentów (270 KK ). Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia działalności gospodarczej w postaci aptek, a także zakaz opuszczania kraju.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo