Zaginięcie 57-letniego Zbigniewa O., przedsiębiorcy z Trąbek Wielkich (Pomorskie), zgłosiła rodzina w sierpniu 2014 r. Prawie półtora roku nie było wiadomo, co się z nim stało. Ciało   zostało znalezione dopiero w grudniu 2015 r. przy okazji śledztwa w innej sprawie. Zwłoki były zakopane w lesie 1,5 m pod ziemią. Według śledczych  biznesmen prawdopodobnie został pogrzebany, gdy jeszcze żył.

Głównymi oskarżonymi w tej sprawie byli Michał S. oraz Krzysztof M. Zdaniem prokuratora, działali wspólnie i w porozumieniu. Motywem zbrodni był zamiar zawarcia  fałszywej umowy, w efekcie której sprawcy chcieli przejąć wart około miliona złotych majątek ofiary.

Jak informuje TVN24, w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego z kwietnia 2019 r., w którym obaj oskarżeni zostali skazani na kary dożywotniego więzienia.

W tej samej sprawie oskarżono także czterech innych mężczyzn, którzy według prokuratury w różny sposób brali udział w przestępstwie.  Jeden z nich, Mateusz K., podjął współpracę z organami ścigania. Sąd skazał go na rok i 10 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres pięciu lat. Pozostałym wymierzono kary od jednego do dwóch lat więzienia.