Myrcha: inwigilowani Pegasusem otrzymają status pokrzywdzonych

W ciągu najbliższych kilku dni ruszy wysyłka powiadomień do osób bezpodstawnie inwigilowanych Pegasusem - powiedział w czwartek w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Powiadomienia mają trafić do około 30 poszkodowanych.

Publikacja: 04.04.2024 09:34

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar jeszcze przed Świętami zapowiadał w Radiu Zet, że w pierwszym tygodniu kwietnia do Sejmu trafi raport na temat kontroli operacyjnej i podsłuchów, w tym użycia systemu Pegasus. Także po Świętach do ok. 30 poszkodowanych osób miały trafić listy z informacją, że bez potrzeby użyto przeciwko nim systemu Pegasus. 

- Uważam, że to jest kwestia dosłownie kilku dni najbliższych — powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha w „Rozmowie Piaseckiego”. 

Czytaj więcej

Niedostępne ściśle tajne. Posłowie nie mają dostępu do materiałów nt. Pegasusa

Ofiary Pegasusa otrzymają status osoby pokrzywdzonej

Co konkretnie otrzymają adresaci?  - Przede wszystkim każda tego typu wiadomość jest mocno zindywidualizowana. Każdy też przypadek jest rozpatrywany inaczej, w inny sposób. I każda ta informacja może się po prostu od siebie wzajemnie różnić - wyjaśnił wiceminister.

Zaznaczył, że najważniejszym kryterium jest bezpodstawność stosowania programu Pegasus.

- Tylko ta bezpodstawność może wynikać z różnych okoliczności, z różnych podstaw. To zarówno sama podstawa zastosowania, jego wielokrotność zastosowania, skala zastosowania, metody. O tych wszystkich czynach, które są bezpodstawne, bezprawne, to o nich wszystkich będą informowani odbiorcy — powiedział Myrcha.

Wiceminister podkreślił, że osobom, które otrzymają zawiadomienia, będzie przysługiwał status osoby pokrzywdzonej w toczących się postępowaniach karnych. Wiąże się to m.in. z prawem przeglądania akt i sporządzania z nich odpisów, a także możliwością wystąpienia w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Pytany, czy te osoby będą mogły ujawnić informacje, które otrzymają, Myrcha wyjaśnił, że "będą mogły się podzielić wiedzą w zakresie, który nie będzie naruszał bezpieczeństwa samego postępowania".

Czytaj więcej

Prokuratura chce znać skalę stosowania Pegasusa. Ruszyła kwerenda
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego