Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"

Prokuratura Krajowa potwierdziła, że podczas wtorkowej akcji zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeszukano 25 lokalizacji, w tym dom byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano, naruszono drzwi, żeby tam wejść" - poinformował rzecznik prasowy PK. Dodał, że sprawa ma charakter kryminalny. Czynności przeszukania nadal trwają.

Publikacja: 26.03.2024 12:51

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Czynności nadal trwają. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości — powiedział na konferencji prasowej rzecznik prasowy PK prokurator Przemysław Nowak.

ABW w domu Ziobry, Wosia i Romanowskiego

Czytaj więcej

PiS w Sejmie o "operacji rządu przeciw opozycji". "Zabrano telefony dzieciom Ziobry"

Dodał, że w sprawie zgromadzono już 95 tomów akt, ale konieczne okazało się przeszukanie miejsc zamieszkania osób zaangażowanych w sprawy Funduszu. W tym celu prokurator wydał polecenia przeprowadzenia czynności przeszukania w 25 lokalizacjach, w tym w domu Zbigniewa Ziobry, byłych wiceministrów MS Michała Wosia i Marcina Romanowskiego (Patryk Jaki poinformował na X także o przeszukaniu domu Dariusza Mateckiego). Jak zaznaczył Nowak, wszystkie zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, w biały dzień i każdorazowo w obecności domownika albo — jeśli to było niemożliwe  - „osoby dobranej”. 

W przypadku Zbigniewa Ziobry przeszukanie prowadzono bez udziału domownika, gdyż taka osoba odmówiła  otwarcia drzwi domu. Zastosowano wobec tego wejście siłowe.   

- Naruszono drzwi, ale nie wybijano okiem — zaznaczył Nowak.

Dodał też, że na czynności przeszukania zawsze służy zażalenie do sądu, zarówno na przesłanki, jak i sposób przeszukania.  

W wyniku dzisiejszej akcji zostało zatrzymanych zostało trzech byłych urzędników państwowych, którzy zajmowali się Funduszem Sprawiedliwości oraz jeden beneficjent funduszu. Jeszcze dziś zostaną doprowadzeni do prokuratury i usłyszą zarzuty. Według Nowaka znalezione przez zespół śledczych dowody dotyczą  poważnych przestępstw. Przeszukania i inne czynności prokuratorskie mają trwać także w środę. 

Pełnomocnik Ziobry: przeszukanie domu trwa, domowników nie było 

- Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu, żeby funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli siłą na teren posesji należącej do byłego prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości. Te czynności trwają, aktualnie mamy krótką przerwę. Myślę, że potrwają jeszcze co najmniej kilka godzin — powiedział dziennikarzom adwokat Maciej Zaborowski, pełnomocnik Zbigniewa Ziobry.

Mec. Zaborowski poinformował, że samo wejście do domu Ziobrów miało miejsce po godz. 6. rano, ale on sam w nim nie uczestniczył, ponieważ dojechał na miejsce ok. godz. 8. Potwierdził, że doszło do siłowego sforsowania drzwi.

- Na terenie posesji nikt nie był obecny w czasie wejścia funkcjonariuszy. Od rodziny mam informację, że nikt nie próbował się nimi skontaktować bezpośrednio, jeśli chodzi o Zbigniewa Ziobrę i jego małżonkę - stwierdził Zaborowski. 

Dodał, że z jego wiedzy wynika, że są planowane czynności prokuratorskie w innych nieruchomościach Zbigniewa Ziobry. 

Nieoficjalnie: były egzorcysta wśród zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości

Czytaj więcej

Jak działa Fundusz Sprawiedliwości? Strażacy i były egzorcysta

Z informacji OKO.press, wynika, że wśród czworga zatrzymanych dziś przez ABW jest ks. Michał Olszewski z Fundacji Profeto, były egzorcysta znany z kontrowersyjnych wypowiedzi o wypędzaniu "demonów wegetarianizmu" salcesonem.

O tym, że Profeto może być przedmiotem zainteresowania w postępowaniu ws. nieprawidłowości w FS, poinformował dziś europoseł Patryk Jaki. Jego zdaniem może chodzić o 100 mln zł dotacji dla ośrodka Archipelag budowanego przez fundację. Miały w nim znajdować pomoc osoby pokrzywdzone przemocą. 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność