Przejęcia nielegalnej kontrabandy dokonali funckjonariusze Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. To te jednostki w toku śledztwa zabezpieczyły 439 kg kokainy w gdyńskim porcie. Wartość narkotyków szacuje się na około 186 milionów złotych. 

Straż Graniczna zatrzymała dwa kontenery, które znajdowały się w porcie w Gdyni - w środku znajdowały się deski z drewna tropikalnego, a w nich sam narkotyk. Zgodnie z ujawnioną informacją, kontenery miały zostać nadane z Boliwii, a następnie z portu w Chile wyruszyły do Gdyni, jako portu docelowego. 

W toku prowadzonego postępowania zatrzymano mężczyznę, który był odpowiedzialny za przywóz narkotyków w Polsce, prokuratura przedstawiła mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu znacznych ilości narkotyków. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności. 

Czytaj więcej

Bartłomiej Gadecki: Ile wynosi zbrodnicza „znaczna ilość narkotyków”

Wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego ze względu na zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz ucieczki podejrzanego.