Reklama
Rozwiń

Jak DNA doprowadziło do oskarżenia po 20 latach od zbrodni

Konieczne jest zachowanie proporcjonalności pomiędzy identyfikacją sprawców a ingerencją w prawo do prywatności – mówi prokurator Elżbieta Potoczek-Bara.

Publikacja: 29.06.2023 07:54

Jak DNA doprowadziło do oskarżenia po 20 latach od zbrodni

Foto: AdobeStock

Jak to się stało, że w 2020 r. ponownie podjęto śledztwo w sprawie morderstwa po blisko 20 latach od zdarzenia?

Podczas badania akt brutalnego zabójstwa sprzed lat doszłam do wniosku, że przeprowadzenie kolejnych badań i aktualne możliwości, zwłaszcza w dziedzinie genetyki, mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy. Dysponowaliśmy śladami, które z dużym prawdopodobieństwem pozostawił sprawca. Porównanie z profilami w bazie DNA nie doprowadziło do osoby, a badania porównawcze nie przyniosły rezultatu. Uznałam, że szansą na ustalenie sprawcy jest przeprowadzenie szerokich badań eliminacyjnych. Do swojej koncepcji przekonałam przełożonych i w sierpniu 2020 r. umorzone śledztwo zostało podjęte na nowo. Uzyskałam opinie z zakresu genetyki, daktyloskopii, traseologii, psychologii, mechanoskopii, medycyny sądowej, które wykazały, że sprawca mógł znać ofiarę i pochodził z rejonu zdarzenia. Następnie funkcjonariusze policji pobrali materiał porównawczy od ponad 500 osób. Badania genetyczne doprowadziły do ustalenia bliskiego krewnego, co ułatwiło wytypowanie sprawcy. Po potwierdzeniu przez biegłych zgodności profilu DNA przedstawiłam tej osobie zarzut zabójstwa, a finalnie powstał akt oskarżenia.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono