Chodzi o obywatelski projekt ustawy "Stop LGBT" przygotowany przez fundację Kai Godek, który trafił do Sejmu w październiku 2021 roku. Zakłada m.in. zakaz organizacji Parad Równości, kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, propagowania związków jednopłciowych i adoptowania dzieci przez osoby w takim związku, rozszerzenia definicji małżeństwa na osoby tej samej płci, propagowania definicji płci jako zjawiska niezależnego od warunkowań biologicznych.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uznał, że projekt ten "propaguje wartości i działania typowe dla ustrojów totalitarnych". Działacze organizacji złożyli do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła zbadania sprawy.

Czytaj więcej

Sejm głosował w sprawie projektu ustawy "STOP LGBT"

OMZRiK złożył na tę decyzję zażalenie, a Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia je uznał i "nakazał prokuraturze dogłębne zbadanie sprawy, w tym przesłuchanie Kai Godek i Krzysztofa Kasprzaka". W uzasadnieniu decyzji sądu wskazano, że istnieje uzasadnione podejrzenie wyczerpania przez nich znamion czynu zabronionego.

W uzasadnieniu sędzia Katarzyna Rutkowska-Giwojno zwróciła uwagę, że cechą państwa faszystowskiego jest "podporządkowanie państwu całości stosunków społecznych, możliwość ingerencji państwa we wszystkie, nawet najbardziej prywatne dziedziny życia człowieka" oraz że ustrój taki cechuje się "likwidacją wolności i praw obywatelskich".

Organizacja informując o postanowieniu sądu nazwała je “przełomowym” i podkreśliła, że „przejdzie ono do historii, bo otwiera im drogę do ukarania Godek”.