O złożeniu podpisu poinformowała francuska agencja prasowa AFP. 

Wcześniej ustawa w trybie ekspresowym przeszła zarówno przez wyższą izbę Radę Federacji jak i Dumę Państwową, odpowiednik naszego Sejmu. Poprawki wprowadzajace zmiany do kodeksu karnego zostały wniesione do parlamentu środę 2 marca, a już w piątek ustawę podpisał prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. 

Czytaj więcej

Rosyjska Duma: 15 lat więzienia za "fałszywe informacje" o wojsku

Wprowadzone zmiany mają być rozwiązaniem dla Rosji wprowadzonej dodatkowo wojnie informacyjnej z Zachodem. Jest to także jednocześnie narzędzie do dyscypliny wobec rosyjskich mediów i obywateli, którzy chcą przekazywać prawdę o inwazji Rosji na Ukrainę. 

Najniższy wymiar kary to trzy lata więzienia za udostępnianie "fałszywych informacji", natomiast jeśli informacje te niosłyby niebezpieczne skutki społeczne kara pozbawienia będzie mogła wynosić nawet 15 lat pozbawienia wolności. 

Zgodnie z rosyjskimi przepisami, ustawy federalne wchodzą w życie w ciągu 10 dni od ich oficjalnego ogłoszenia, chyba że same przepisy ustawy wskazują inaczej. Krótszego czasu na wejście w życie tych przepisów można spodziewać się ze względu na szybkie działania konstytucyjnych organów dotyczących ich uchwalenia.