W czerwcu 2014 r. pan Jarosław wjechał w uliczkę mimo znaku zakazu ruchu w obu kierunkach, opatrzonego tabliczką „Dotyczy osób niepełnosprawnych". Minister Infrastruktury w załączniku do swego rozporządzenia z 3 lipca 2003 r. zapisał, że w określonych sytuacjach możliwe jest ograniczenie uprawnienia osób niepełnosprawnych niestosowania się do znaku, poprzez umieszczenie tablic: "Dotyczy także niepełnosprawnych". W tej sytuacji Straż Miejska wystąpiła do sądu o ukaranie kierowcy za wykroczenie z art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń. Przewiduje on karę grzywny albo nagany za niestosowanie się do znaku drogowego.
Czytaj też: Inwalida z kartą parkingową nie może być traktowany jak zdrowy
Tabliczka nie obowiązywała
W sądzie kierowca argumentował, że ma ograniczoną sprawność ruchową oraz kartę parkingową osoby z niepełnosprawnością. Dlatego, w myśl art. 8 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, może nie stosować się do znaku drogowego, a tabliczka: „Dotyczy osób niepełnosprawnych" tego prawa go nie pozbawiała.
Sąd Rejonowy nie uznał tych argumentów i w 2015 r. ukarał pana Jarosława grzywną w wysokości 2 tys. zł; obarczył go też kosztami postępowania w kwocie 300 zł.
Pan Jarosław odwołał się. Karę uznał za nadmiernie represyjną. Wskazał, że tabliczka „Nie dotyczy osób niepełnosprawnych" jest niezgodna z załącznikiem rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2003 r. - co stwierdził 4 listopada 2014 r. Trybunał Konstytucyjny.