Fotoradary: pieniądze z mandatów zostaną przeznaczone na drogi, a nie na urzędników

Krajowy Fundusz Drogowy dostanie pieniądze z mandatów wystawionych przez ITD.

Publikacja: 14.10.2013 08:35

Fotoradary: pieniądze z mandatów zostaną przeznaczone na drogi, a nie na urzędników

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sejm zmienił w piątek przepisy kodeksu drogowego i innych ustaw. Przesądził tym samym o przekazywaniu do Krajowego Funduszu Drogowego, a nie bezpośrednio do budżetu państwa, wpływów z mandatów nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego na podstawie zdjęć z fotoradarów.

Nowela jest rezultatem prac nad czterema projektami ustaw przygotowanymi przez posłów (różnych partii). W każdym z nich proponowano inne zasady rozdzielania pieniędzy zebranych z mandatów.

W uchwalonej wersji projektu nie znalazł się m.in. zapis o ograniczeniu liczby fotoradarów o 80 proc. i pozostawieniu ich jedynie tam, gdzie rzeczywiście poprawiają bezpieczeństwo.

Wpływy z mandatów mają pomóc w lepszym znakowaniu dróg i poprawić ich jakość

Według jednej z poselskich propozycji fotoradary miałyby być instalowane jedynie w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Inny wariant zakładał ustalenie minimalnej odległości, w jakiej względem siebie powinny stać urządzenia. Trzeci przewidywał utworzenie specjalnej rezerwy celowej o nazwie Fundusz Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych, która byłaby w całości finansowana z mandatów pochodzących z fotoradarów.

Ostatecznie posłowie przesądzili, że pieniądze z ITD będą przekazywane w ciągu dwóch dni roboczych po zakończeniu tygodnia, w którym wpłynęły na rachunek KFD.

Nowela wyraźnie zastrzega, na co pieniądze będą mogły zostać wydane. Chodzi o: inwestycje związane  z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz budowę i przebudowę dróg krajowych.

Krajowy Fundusz Drogowy, utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego, funkcjonuje od 2004 r. Powstał po to, by usprawnić proces inwestycyjny budowy dróg. Podstawowym źródłem finansowania jego działań są wpływy z opłaty paliwowej uiszczanej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych i gazu. Do KFD trafiają m.in. wpływy z opłat za przejazd po autostradach płatnych.

Po zmianie KFD nie dostanie jednak takiego zastrzyku gotówki, jakiego spodziewał się minister finansów. Nie będzie zakładanych na ten rok 1,5 mld zł wpływów z mandatów od kierowców. W pierwszym kwartale wyniosły one tylko 22,4 mln zł. I tak jednak są to spore pieniądze i ważne jest, czy poprawią bezpieczeństwo kierowców czy pójdą na utrzymanie urzędników.

Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2014 r.

W Sejmie jest jeszcze jeden projekt dotyczący kierowców i odpowiedzialności za wykroczenia ujawnione przez stacjonarne fotoradary należące do straży miejskich. Posłowie chcą w nim pozbawić strażników możliwości karania za wykroczenia ujawnione przez stacjonarne urządzenia i wystawiania mandatów za złe parkowanie. Negatywnie o propozycji wypowiedział się na razie tylko rząd. Twierdzi, że bezpieczeństwo i porządek na drodze są nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, na rzecz którego od ponad 20 lat działa straż gminna. Stosowanie przez nią fotoradarów zostało nagłośnione przez media dopiero w ostatnich latach, a przyczynił się do tego wzrost liczby urządzeń rejestrujących na drogach.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku