Jak informuje TKO.pl, w poniedziałek  26 grudnia około godziny 13. policjanci z  Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali pojazd, który poruszał się po parkingu jednego ze sklepów w Olsztynie ze znaczną prędkością. Kierowcą osobowej skody okazał się 17-latek, który nie miał uprawnień.

Pojazd nieletniemu użyczył dziadek. 73-letni mężczyzna chciał, aby wnuk, który rozpoczął kurs na prawo jazdy, przygotował się po zajęciach teoretycznych do praktyki i poćwiczył jazdę.

Kursant będzie jednak odpowiadał przed sądem za jazdę bez uprawnień.

Zgodnie z obowiązującym prawem kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz odbywa w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora. Kursant  nie może zostać dopuszczony do prowadzenia pojazdu zanim nie opanuje obowiązujących zasad ruchu drogowego.

Od 1 stycznia 2022 roku kary za kierowanie samochodem bez uprawnień są bardzo surowe, grzywna wynosi od 1500 do 30 000 złotych.   Sąd może też orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 15 lat w zależności od skali złamania przepisów.

Czytaj więcej

Naukę jazdy będzie mógł poprowadzić rodzic