W większości przypadków silnik na postoju musi pracować przez większość czasu, gdy działa klimatyzacja. Funkcjonariusz może więc uznać, że nastąpiło złamanie art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Przepis mówi wyraźnie: zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze. Mandat w takiej sytuacji wynosi 100 złotych.

Postój definiowany jest jako unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego trwające dłużej niż minutę.

To jednak niejedyna kara, jaka może spotkać kierującego. Zgodnie z przepisami za oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony, możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Najwięcej zapłacimy, jeśli funkcjonariusz policji uzna, że pojazd jest używany „w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Wtedy kara wynosi 300 zł.

Zachowanie zgodne z przepisami wygląda w taki sposób, że kierowca po postoju trwającym dłużej niż minutę jest zobligowany do zgaszenia silnika w pojeździe – tym samym przestanie działać klimatyzacja (jeżeli nie ma funkcji postojowej). I choć przepisy mówią o jednej minucie, prowadzący tak naprawdę ma dwie. Bo kwalifikacja prawna jest taka, że pierwsza minuta po zaparkowaniu pojazdu to zatrzymanie, a dopiero kolejna jest uznawana za postój.

Jak szybko udaje się schłodzić wnętrze auta? W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni Celsjusza, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni.

Przed wejściem do auta warto po prostu przewietrzyć samochód i otworzyć na chwilę drzwi lub okna.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku auta zaparkowanego w cieniu. Wnętrze tego samochodu, gdy temperatura otoczenia także wynosi 35 stopni Celsjusza, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Mandaty za klimatyzację w samochodzie są według wielu zbyt wysokie. Akurat jednak tak się składa, że polski przepis i mandaty nie są finalnie aż tak kosztowne.

We Włoszech za pozostawienie zaparkowanego samochodu z włączonym silnikiem grozi kara od 218 do 435 euro. Nieco taniej jest w Szwajcarii, gdzie zapłacimy odpowiednik ok. 200 zł. W Holandii możemy mieć włączony silnik w zaparkowanym samochodzie całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Mandatu nie musimy się obawiać.

Czytaj więcej

Czy powieszenie klimatyzacji na elewacji budynku przez właściciela lokalu wymaga zgody wspólnoty