Prawo jazdy: Państwo członkowskie musi uznać prawo jazdy wydane przez inny kraj UE

Odmowa wydania prawa jazdy przez państwo członkowskie nie może uzasadniać braku uznania prawa jazdy uzyskanego później w innym państwie członkowskim - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE

Publikacja: 01.03.2012 14:00

Prawo jazdy: Państwo członkowskie musi uznać prawo jazdy wydane przez inny kraj UE

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Sprawa dotyczyła odrzucenia we wrześniu 2008 r. przez organy niemieckie wniosku o wydanie prawa jazdy kategorii B dla Barisa Akyüzego, który w latach 2004-2008 był wielokrotnie karany w Niemczech m.in. za uszkodzenie ciała, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, ciężkie wymuszenie rozbójnicze w zorganizowanej grupie przestępczej, a także za groźby i zniewagi. Jako podstawę odrzucenia tego wniosku uznano nie spełnianie fizycznych i psychologicznych przesłanek bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Jednak w listopada 2008 r. B. Akyüz uzyskał prawo jazdy w Republice Czeskiej.

Zgodnie z przepisami EU, prawo jazdy jest wydawane przez państwo członkowskie kandydatowi, który ma normalne miejsce zamieszkania na terytorium tego państwa.  Jednak, ani właściwy urząd do spraw cudzoziemców, ani policja lokalna nie mogły ustalić, czy B. Akyüz przebywał w Republice Czeskiej w tym dniu.

W związku z tym, niemiecki sąd krajowy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy w takich okolicznościach organy niemieckie mogą nie uznać prawa jazdy wydanego w Republice Czeskiej na tej podstawie, że zainteresowanemu odmówiono wydania pierwszego prawa jazdy w Niemczech, bądź też na tej podstawie, że nie spełniał on warunku miejsca zamieszkania w Republice Czeskiej w chwili wydania prawa jazdy.

Trybunał stwierdził, że prawo Unii przewiduje wzajemne uznawanie praw jazdy wydawanych przez państwa członkowskie. Decyzja, czy wydanie prawa jazdy jest uzasadnione, należy do wydającego państwa członkowskiego, które powinno zbadać wszystkie warunki – w szczególności te dotyczące miejsca zamieszkania i zdolności do kierowania. Zatem, jeśli jedno państwo UE wydało prawo jazdy, inne państwa członkowskie nie są uprawnione do tego, aby badać warunki jego wydania.

Dlatego też, Trybunał doszedł do wniosku, że prawo Unii sprzeciwia się przepisom przyjmującego państwa członkowskiego, zgodnie z którymi następuje odmowa uznania prawa jazdy wydanego w innym państwie członkowskim, jeżeli posiadaczowi prawa jazdy to państwo przyjmujące odmówiło wydania owego prawa jazdy na tej podstawie, że nie spełniał on fizycznych i psychologicznych warunków wymaganych przez jego przepisy krajowe (sygnatura akt C-467/10).

- Niemniej jednak, państwo UE może odmówić uznania prawa jazdy, jeśli uzyskało informacje z innego państwa członkowskiego, które wydało prawo jazdy, że jego posiadacz nie spełniał warunku normalnego miejsca zamieszkania - zaznaczył ETS.

Ostatecznie to do sądu krajowego należeć będzie zbadanie, czy B. Akyüz nie miał normalnego miejsca zamieszkania na terytorium Republiki Czeskiej w czasie wydania mu prawa jazdy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku