Zaznaczył, że apel wystosował w  imieniu środowiska lekarskiego, które uważnie śledzi doniesienia z całego świata o rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Wszyscy powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji, by chronić zdrowie i życie ludzi. To również zadanie dla rządzących - pisze Andrzej Matyja w rozesłanym do mediów apelu.

Zaznacza, że apeluje także o zachowanie spokoju, przestrzeganie zasad higieny, a także taką organizację życia społecznego, by redukować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa.

- Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji – tym lepiej. Z tego powodu zalecać należy też organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie -twierdzi prezes NRL.

Jego zdaniem byłaby to ważna reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa, a to wymaga radykalnych kroków.

- Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie „zadomowił" się w naszym kraju - apeluje Andrzej Matyja.

W komunikacie przypomniano o podstawowych zasadach higieny: jak najczęstszym myciu rąk i zasłanianiu nosa i ust zgięciem łokcia podczas kichania i kasłania.

- Wirusy praktycznie w 100 proc. giną w kontakcie z mydłem, a zasłanianie nosa i ust przy kichaniu i kasłaniu ogranicza szerzenie się infekcji, dzięki czemu również chronimy inne osoby wokół nas. Należy pamiętać, że po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk. Warto nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni. W przypadku przeziębienia lub choroby powinniśmy nosić maski ochronne, aby nie zarażać innych - podkreśla się komunikacie NRL.

Zaleca unikanie dużych skupisk ludzi i obserwowanie stanu zdrowia.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

- Jeśli pojawią objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza pierwszego kontaktu, naraża innych pacjentów! - ostrzega NRL.

Rada podaje także  źródła wiarygodnych informacji o koronawirusie  i zaleca, aby  śledzić ich komunikaty:

o Główny Inspektorat Sanitarny

o Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny

o Ministerstwo Zdrowia

o Światowa Organizacja Zdrowia