Reklama
Rozwiń

Czy dziecko może zeznawać w procesie?

Aktualizacja: 08.01.2010 12:06 Publikacja: 08.01.2010 12:04

Czy dziecko może zeznawać w procesie?

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

[b]W trakcie wspólnego mieszkania konkubent znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie. Mimo, że wielokrotnie była wzywana policja, nie sporządzano żadnych protokołów z tych zdarzeń. Niedawno założyłam konkubentowi sprawę sądową. Czy mogę wnioskować, aby nasza córka, która była świadkiem tych scen została przesłuchana przed sądem przez psychologa?[/b]

Zgodnie z art. 177 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D1CACC521FF37532150BE26EB59314A8?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] [b]każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.[/b] Nie ma więc formalnych przeszkód, by córka czytelniczki było świadkiem w procesie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że uczestnictwo w procesie to dla dziecka duże przeżycie. Aby zmniejszyć stres córki, czytelniczka może wnieść do sądu prośbę o przesłuchanie jej - jeśli ta nie ukończyła jeszcze 15 lat - w trybie art. 185b kodeksu postępowania karnego.

Przepis ten mówi, że dziecko, które w chwili przesłuchania nie ukończyło 15 lat może być przesłuchane przez sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Przy składaniu zeznań może być obecny prokurator, obrońca oskarżonego, jak również pełnomocnik pokrzywdzonego. Dziecko jest przesłuchiwane tylko raz i to tylko wtedy, gdy jego zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jeśli córka ukończyła już 15 lat można wnioskować o przesłuchanie jej poza budynkiem sądu. Dziecko może zeznawać np. w tzw. przyjaznym pokoju przesłuchań albo - jeśli w miejscowości, gdzie ma siedzibę sąd brak jest miejsca specjalnie stworzonego dla przesłuchiwania dzieci - w innym miejscu, które jest dla córki przyjazne.

W każdym jednak przypadku to sąd zdecyduje o miejscu i trybie przesłuchania dziecka.

[ramka][b]Listę przyjaznych pokoi znajdziesz na stronie [link=http://dzieckoswiadek.pl/mapa.php]www.dzieckoswiadek.pl[/link] [/b][/ramka]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono