Dziś tylko co 50. dziecko chodzi do żłobka. To ma się wkrótce zmienić. Rząd przyjął projekt ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.
– Rewolucyjną zmianą jest dopuszczenie do funkcjonowania czterech form opieki nad dzieckiem do lat trzech: żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów oraz niań, które dziś działają raczej w szarej strefie – uważa Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. Według niej kolejną rewolucję niesie przyjęcie założenia, że opieka nad dzieckiem do lat trzech nie sprowadza się tylko do funkcji opiekuńczej i wychowawczej, ale i tej najważniejszej, czyli edukacyjnej, gdyż dziecko rozwija się od urodzenia.
Kolejny plus nowych rozwiązań – według prezes fundacji – to wprowadzenie obowiązkowych szkoleń personelu, który musi mieć odpowiednie przygotowanie do realizowania właśnie funkcji edukacyjnej.
[b]Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym będzie mogła być np. osoba, która przeszła 280-godzinne szkolenie przed zatrudnieniem. [/b]Opiekun dzienny zaś zobowiązany zostanie do odbycia 160-godzinnego szkolenia, m.in. z zakresu pedagogiki dziecięcej, edukacji małego dziecka lub psychologii dziecięcej.
– Ważne jest też, że proponowana regulacja pozwala na zatrudnienie jako opiekunów w żłobku lub klubie dziecięcym przedstawicieli różnych zawodów, takich jak pielęgniarka, położna, opiekunka dziecięca, nauczyciel wychowania przedszkolnego czy też pedagog opiekuńczo-wychowawczy – dodaje przedstawicielka fundacji.