Jeszcze przez miesiąc, do 15 listopada, studenci i doktoranci mogą składać wnioski o przyznanie kredytu do jednego z czterech banków: PKO BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku (dwa ostatnie wraz z zrzeszonymi bankami spółdzielczymi). Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie z uczelni o studiowaniu, dokumenty do celów poręczenia kredytu. W tym roku do uzyskania kredytu wystarczy oświadczenie o dochodach. Wcześniej trzeba było dostarczyć zaświadczenie z urzędu skarbowego.
Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów i wypłacany maksymalnie przez sześć lat, a w wypadku studiów doktoranckich – przez cztery lata. Rata kredytu jest ustalana corocznie w drodze rozporządzenia ministra. W roku akademickim 2013/2014 wynosi ona 600 zł miesięcznie. Transze kredytu wypłacane są przez dziesięć miesięcy w roku akademickim.
O kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny), jeśli rozpoczęli studia przed ukończeniem 25. roku życia. Wystąpić mogą również uczestnicy studiów doktoranckich. Nie mogą jednak słuchacze np. kolegiów językowych. Kredyt można otrzymać na okres studiów, ale tylko pierwszych. Nie można – na kolejnych studiach.
W grudniu minister nauki i szkolnictwa wyższego ustali maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do otrzymania kredytu studenckiego. W roku akademickim 2012/2013 wynosił on 2,3 tys. zł. Sposób obliczania dochodu na osobę w rodzinie oparty jest na zasadach wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że bank bierze pod uwagę dochody netto.
W wypadku studentów, których rodzic prowadzi gospodarstwo rolne, należy uwzględnić dochód liczony w hektarach przeliczeniowych.