W 2014 r. będzie 800 mln mniej na leczenie

W 2014 r. będzie 800 mln zł mniej na leczenie. Mimo to resort zdrowia zapowiada, że nie zrezygnuje z reform.

Publikacja: 23.10.2013 09:29

W 2014 r. będzie 800 mln mniej na leczenie

Foto: sxc.hu

Ministerstwo Zdrowia nie odchodzi od planów decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Rok 2014 r. przedwyborczy, jest ostatnią szansą na wypracowanie reform – takie zapewnienia padły wczoraj z ust Sławomira Neumanna, wiceministra zdrowia, podczas IX Forum Rynku Zdrowia. Wiceminister przyznał jednak, że reformy będą trudne do wdrożenia, bo w przyszłym roku lecznictwo dostanie 800 mln zł mniej.

Jeszcze przed upływem kadencji resort chce przeprowadzić przez Sejm ustawę o zdrowiu publicznym i ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. W ministerstwie trwają prace nad ich projektami.

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, podkreślała, że tegorocznym sukcesem jest wprowadzenie systemów eWUŚ i Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Uczestnicy forum jednak mają na ten temat inne zdanie.

– eWUŚ nie uzdrowił systemu, tylko niepotrzebnie pogrupował pacjentów na czerwonych i zielonych. Efekt jest taki, że pacjent, który wyświetlił się w systemie jako nieubezpieczony, nie został przyjęty do lekarza i zmarł przed przychodnią – mówił Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Polsce jak najszybciej potrzebna jest ustawa o sieci szpitali

Z kolei Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, powiedział, że ministerstwo nie prowadzi spójnej polityki.

– Nam jest potrzebna jak najszybciej ustawa o sieci szpitali. Teraz każdy może sobie zbudować lecznicę i startować o kontrakt do NFZ – podkreślał Latos.

Agnieszka Pachciarz przypomniała, że NFZ planuje w 2014 r. wydzielić pieniądze na zabiegi, które pacjenci mogliby otrzymywać w poradni zamiast w szpitalu. Zaznaczyła też, że fundusz przygotował swoje propozycje zmian w koszyku, a ministerstwo zatwierdziło je w 50 procedurach medycznych. Lepiej wycenione mają być także świadczenia pediatryczne. Wszystkie zmiany i nowe warunki finansowe będą jednak gotowe w 2014 r. Pod koniec 2013 r. fundusz ma aneksować ze szpitalami dotychczasowe umowy na starych warunkach.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr