Szkoły podstawowe a podręcznik rządowy

Niemal we wszystkich podstawówkach w kraju pierwszaki dostaną darmowy rządowy podręcznik. Niewykluczone jednak, że jednocześnie będą miały do dyspozycji inny, przygotowany przez wydawnictwo.

Publikacja: 08.07.2014 07:00

Szkoły podstawowe a podręcznik rządowy

Foto: www.sxc.hu

Obawy dyrektorów

Choć nowela ustawy o systemie oświaty wprowadzająca jeden podręcznik zaczyna obowiązywać dziś, dyrektorzy zgłaszali zapotrzebowanie na książki już w czerwcu. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przygotować 553 tys. kompletów. Oznacza to, że w tym roku podręcznik otrzyma niemal każdy pierwszoklasista.

– Obawiamy się, że za rok zmieni się treść podręczników lub że nie będą już darmowe, a jeśli uczniów będzie więcej, trzeba będzie je dokupić. Dlatego zamówiliśmy książki przygotowane na zlecenie ministra, choć są gorsze – mówi Iwona Sobka, dyrektor szkoły podstawowej w Dobczynie, woj. mazowieckie.

Jej obawy są uzasadnione. – Żaden z wydawców oferujących bezpłatne podręczniki nie może zagwarantować, że w kolejnych latach sytuacja będzie identyczna jak w tym roku. To ministerstwo zmieniło zasady w trakcie roku szkolnego i nie wiadomo, czy takie działania nie będą się powtarzały. W tych warunkach dotrzymywanie obietnic może być trudne – mówi Jarosław Matuszewski z Polskiej Izby Książki.

Z kolei to, że szkoła dostanie rządowy podręcznik, wcale nie oznacza, iż dzieci będą się uczyły tylko z niego. Niewykluczone, że do części trafią i podręczniki rządowe, i z wydawnictw. Choć przepisy nie pozostawiają wątpliwości – we wszystkich klasach pierwszych w danej szkole uczniowie mają mieć ten sam podręcznik – do wydawnictw też spływają zamówienia na podręczniki.

– Obecnie jest to kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. A zamówienia będą składane jeszcze w sierpniu – mówi Matuszewski.

Joanna Dębek, rzecznik MEN, ostrzega jednak, że dyrektor, rozważając przyjęcie darowizny w postaci podręczników, musi ocenić, czy wydawnictwo nie czyni tego w zamian za dokonanie wyboru określonych ćwiczeń. A to jest niezgodne z prawem.

Ustawa przyznaje też 50 zł dotacji na zakup materiałów ćwiczeniowych oraz 25 zł na podręcznik do języka obcego dla każdego pierwszoklasity.

W razie zakupu tańszych ćwiczeń dyrektor pozostałą część dotacji może przeznaczyć na drukowanie materiałów ćwiczeniowych czy zakup kserokopiarki.

Pracowity urlop

– Apelowaliśmy do dyrektorów o czujność, bo lada chwila zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki. Zgodnie z jego projektem szkoła będzie zgłaszać zapotrzebowanie na dotację gminie. Ta zaś otrzyma ją od wojewody – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor wydziału oświaty w lubelskim urzędzie miasta. I dodaje, że podstawą rozliczenia będą faktury.

Dyrektorzy muszą ponadto przygotować regulaminy korzystania z podręczników. Książki są bowiem własnością szkoły.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne