NFZ będzie weryfikował prawdziwość oferty szpitala

Urzędnicy NFZ będą weryfikować w trakcie konkursu na świadczenia medyczne to czy lecznica złożyła prawdziwą ofertę.

Publikacja: 30.11.2014 13:10

NFZ będzie weryfikował prawdziwość oferty szpitala

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Bardziej precyzyjne i jasne zasady prowadzenia konkursów przez urzędników NFZ przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ogłaszania i przeprowadzania postępowania na zawarcie umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiany dotyczą zasad pracy komisji konkursowej a w konsekwencji będą miały wpływ na to, z którą lecznicą NFZ podpisze kontrakt i z jakich usług będą korzystać pacjenci.

Minister proponuje, aby członkowie komisji weryfikowali oferty jakie w trakcie konkursu składają placówki medyczne. Pracownicy Funduszu będą mieli obowiązek sprawdzać propozycje lecznic nie zajmujących się dotychczas pacjentami za publiczne pieniądze. Obligatoryjnie zweryfikują także prawdziwość ofert tych lecznic, z którymi NFZ wcześniej nagle rozwiązał umowę. Propozycje placówek mających dotychczas kontrakt z Funduszem urzędnicy sprawdzą opcjonalnie.

Fundusz kontrolę przeprowadzi na miejscu u oferenta. Sprawdzą czy deklaracje co do liczby posiadanego sprzętu dla pacjentów czy zatrudnianego personelu medycznego pokrywają się z rzeczywistością. Zmiana jest o tyle ważna, że teraz zdarza się, iż lecznice kłamią w konkursie. Aby za wszelką cenę dostać kontrakt podają np. że zatrudniają większą liczbę personelu niż mają na stanie. Popularne są triki polegające na tym, że lecznica wpisuje numer prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, która dawno odeszła z pracy.

-To krok w dobrym kierunku bo problemy są wiarygodnością kadry, sprzętu i budynków szpitalnych. Komisja powinna sprawdzać czy urządzenia w szpitalu nie są przestarzałe- zaznacza adwokat Marcin Adamus. Podkreśla jednak, że rozwiązanie ma jeden mankament- Jeśli mamy sprawdzać konkurentów to wszystkich jednakowo. A nie nowych gnębimy a dotychczasowym dajemy spokój. To nierówne traktowanie. Przecież szpital może np. podawać w ofercie sprzęt , który ma 30 lat i dostawać za niego punkty- dodaje mecenas Adamus.

Inna ważna zmiana w projekcie rozporządzenia dotyczy ceny. Minister zdrowia proponuje aby w sytuacji gdy, któraś z lecznic zaproponuje bardzo niską cenę za jakąś usługę komisja konkursowa weryfikowała ją. Czyli jeśli urzędnicy będą podejrzewać, że jeden z konkurentów chce ceną zdeklasować pozostałych ceną np. za specjalistyczne usługi okulistyczne, poproszą go o wyjaśnienia. Przedstawiciel takiej lecznicy będzie musiał wyjaśnić czy świadczenie usług medycznych za tak niską cenę będzie dla niego opłacalne ekonomicznie. Komisja oceni czy taka oferta jest rzetelna ekonomicznie.

Wygląd więc na to, że NFZ nie będzie się już tylko przy wyborze lecznic kierował się kryterium ceny. Dotychczas często zdarzało się tak, że placówki zwłaszcza nowe, wchodzące na rynek wygrywały konkurs dzięki niskiej cenie jaką zaproponowały W woj. pomorskim dzięki takim zabiegom konkurs w NFZ przed rokiem wygrała klinika medycyny estetycznej zamiast poradni leczenia bólu. A pacjenci protestowali.

Co do konkursów przeprowadzanych w NFZ w ubiegłym tygodniu zapadł bardzo ważny wyrok dla szpitali i pacjentów. Sprawa dotyczyła prywatnej placówki okulistycznej w Łodzi. W 2011 r. lecznica przegrała konkurs w łódzkim oddziale NFZ i nie podpisała kontraktu na usługi okulistyczne. Przedstawiciele tej lecznicy uznali, że przegrali niesłusznie. Ich kontrahenci mieli dostać bezpodstawnie zawyżoną liczbę punktów od urzędników zasiadających w komisji. Placówka odwołała się od wyników konkursu do prezesa NFZ. Zażądała też wglądu do oferty kontrahentów. Powołał się na to, że nie wiedząc co inni podali w ofertach nie jest w stanie dobrze sformułować zarzutów. Prezes odmówił. Uznał, że nie może jednej placówce pokazać ofert drugiej bo naruszałby to tajemnicę handlową tej ostatniej. Spółka była przegrana. Wniosła skargę administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten przyznał jej rację. Prezes NFZ odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd orzekł na korzyść placówki medycznej

Uznał, że dopóki przegrany w konkursie NFZ nie ma wglądu do oferty drugiej spółki nie może sformułować zarzutów. Sędziowie podkreślili, że NFZ powinien udostępniać oferty a nie zasłaniać się tajemnicą handlową. Kłopot w tym, że lecznica z Łodzi nie ma już szansy cofnąć wyników konkursu. Umowy jakie łódzki NFZ zawarł z placówkami w 2011 r. właśnie się kończą. To pyrrusowe zwycięstwo

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?