Pakiet onkologiczny nie skrócił kolejki

Pacjenci z rakiem krwi czekają dużo dłużej do hematologa niż rok temu.

Publikacja: 09.04.2015 08:17

Pakiet onkologiczny nie skrócił kolejki

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Średnio 2,9 miesiąca czekali w Polsce pacjenci na świadczenie medyczne w pierwszym kwartale 2015 r. Kolejka wyglądała tak samo jak w końcówce 2014 r. Tyle że wówczas nie funkcjonował jeszcze pakiet onkologiczny i kolejkowy. Takie wnioski płynął z najnowszego raportu fundacji Watch Health Care (WHC), która sprawdzała, jakie efekty przyniosło trzy miesiące działania szybkiej ścieżki onkologicznej.

Powodów do zadowolenia nie mają zwłaszcza pacjenci z nowotworami krwi. Na biopsję szpiku kostnego czekają średnio 3,7 miesiąca, podczas gdy w pierwszym kwartale 2014 r. było to 0,5 miesiąca. Wydłużył się też czas oczekiwania na wizytę u hematologa z 3,5 miesiąca w ubiegłym roku do 4,9 miesiąca teraz.

Poza chorymi onkologicznymi kolejki wydłużyły się do rehabilitacji medycznej. Dostęp do niej nigdy nie był odpowiedni, ale teraz trzeba czekać na rehabilitację 4,6 miesiąca. W październiku i listopadzie 2014 r. o 1,8 miesiąca krócej.

Rehabilitacja ma tymczasem kluczowe znaczenie dla wielu pacjentów po operacjach. Jeśli nie rozpoczną jej szybko, ich niepełnosprawność pogłębia się i nawet dobrze przeprowadzony zabieg ortopedyczny nie przyniesie efektów.

Jak podaje raport fundacji WHC, kobieta w wieku 61 lat ze sztywnością i silnym bólem po obciążeniu nogi musi na rehabilitację w ośrodku dziennym czekać 7,4 miesiąca. Tylko dla pacjentów po zawale oczekiwanie skróciło się o 1,2 miesiąca w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Z raportu wynika, że w rzadko której dziedzinie dostęp do usług medycznych się poprawił. Są wśród nich angiologia, stomatologia oraz chirurgia szczękowo-twarzowa. Na te ostatnie świadczenia pacjenci czekają obecnie 1,4 miesiąca zamiast trzech w końcu 2014 r.

Zdaniem pracowników fundacji WHC kolejki mimo wprowadzania pakietu onkologicznego nie zmniejszyły się, bo resort nie dołożył pieniędzy do służby zdrowia. Największą bolączką pacjentów jest ograniczony dostęp do specjalistów i długi czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia po pierwszej wizycie. Kolejki są też do lekarzy rodzinnych, do których już trzeba czekać ok. dwóch dni.

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?