W komunikacie nie podano, o który podmiot leczniczy chodzi. Można jednak wyczytać z niego, że chodzi o jedną z firm oferujących metodę leczenia wad zgryzu przezroczystymi nakładkami na łuki zębowe.
Leczenie ortodontyczne bez specjalistów w dziedzinie ortodoncji
„Analiza zebranego materiału dowodowego oraz dokumentacji medycznej pacjentów wskazała na szereg naruszeń. Podmiot ten, stosując uznaną i niekwestionowaną metodę leczenia wad zgryzu przy pomocy specjalistycznych nakładek ortodontycznych, nie wykonywał uprzednio wymaganych badań, nie stawiał rozpoznań, nie opracowywał zindywidualizowanych planów leczenia pacjentów, zaś same kwalifikacje wykonywane były przez lekarzy dentystów nieposiadających specjalizacji w dziedzinie ortodoncji" - czytamy w komunikacie.
Rzecznik zauważył także, że dokumentacja medyczna pacjentów prowadzona była w sposób szczątkowy i lakoniczny, bez wskazania szczególnie istotnych informacji dotyczących udzielanych świadczeń zdrowotnych – łącznie z brakami w postaci niewskazania numeru statystycznego rozpoznania choroby. "Analizowana dokumentacja nie potwierdziła również, aby pacjenci złożyli stosowne oświadczenia o wyrażeniu zgody na poddanie się procedurom medycznym” - przekazał rzecznik praw pacjenta.
RPP Bartłomiej Chmielowiec wydał decyzję stwierdzającą naruszenie zbiorowych praw pacjenta i nakazał podmiotowi zaprzestać stosowania niezgodnych z prawem praktyk.
Czytaj więcej
Jeżeli od wykonania usługi stomatologicznej nie minął jeszcze rok, pacjent prawo złożyć reklamacj...