„W związku ze zmianami w podstawach programowych od września 2024 r., które polegają na ograniczeniu treści nauczania, MEN przypomina, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązują dotychczasowe podręczniki i nie ma konieczności kupowania nowych” - czytamy na stronie MEN.
W ocenie ministerstwa, zmiany w podstawach programowych zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników, bo ma to uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
"Dotychczasowe podręczniki zawierają wszystkie treści nauczania określone w podstawie programowej odpowiedniej dla danego typu szkoły i danych zajęć edukacyjnych. Status podręczników wpisanych do Wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego w latach ubiegłych pozostaje zatem aktualny, i nie ma potrzeby wyboru nowych lub korzystania z nowych wersji podręczników” - wyjaśnia resort Barbary Nowackiej.
Informuje też, że nie zostały dopuszczone do użytku szkolnego żadne zaktualizowane podręczniki, które miałyby uwzględniać zmiany w podstawach programowych.
Czytaj więcej
Dostosowanie podręczników do uszczuplonej podstawy programowej wymaga czasu i pracy. MEN nie planuje zapłacić za nią wydawcom.