Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu najnowszego rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia związane z pandemią. Jeden z jego przepisów ustanawiał zakaz organizowania zgromadzeń, takich jak spotkania rodzinne w gronie większej liczby osób niż 5. Zakaz nie dotyczył jednak domowników.

- Jego czas obowiązywania, do 27 grudnia br., sugerował, że Rada Ministrów chce decydować, kto może w tym roku zasiąść przy naszych świątecznych stołach – tłumaczy Marcin Wolny, prawnik HFPC.

Czytaj także:

Ilu gości będzie mogło zasiąść przy wigilijnym stole

W swoim stanowisku HFPC wskazywała, że na wprowadzenie takich obostrzeń nie pozwala Radzie Ministrów ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych. Precyzuje ona bowiem, jakiego rodzaju restrykcje mogą znaleźć się w rozporządzeniu rządu. - Żaden z wymienionych w niej środków nie pozwala na ingerencję w sposób organizowania uroczystości rodzinnych czy prywatnych. W szczególności wskazaliśmy, że nie są to widowiska lub inne zgromadzenia, które w trakcie pandemii mogą być ograniczane – tłumaczy prawnik.

Fundacja zwracała także uwagę na trudności w egzekucji wprowadzanych obostrzeń. - To nie jest tak, że będą to wyłącznie zalecenia. To konkretna restrykcja, którą funkcjonariusze państwa zobowiązani będą egzekwować. Każdy z nas, za przyjęcie zbłąkanego wędrowca ponad dopuszczalny limit, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej lub administracyjnej – podkreśla Marcin Wolny.