Co zrobić z choinką po świętach?

Wkrótce zaczniemy rozbierać z ozdób bożonarodzeniowe choinki. Co zrobić z naturalnym drzewkiem? Inaczej należy postąpić z takim w doniczce, które ma korzenie, a inaczej ze ściętym.

Publikacja: 03.01.2024 12:42

Co zrobić z choinką po świętach?

Foto: PAP/Albert Zawada

Zgodnie z tradycją, choinkę rozbieramy w okresie do 40 dni po Bożym Narodzeniu, od 6 stycznia (Święto Trzech Króli) do 2 lutego (Ofiarowanie Pańskie nazywane także świętem Matki Boskiej Gromnicznej). Ozdoby i sztuczne choinki poczekają w schowkach na kolejne Święta, ale co roku kłopotliwe staje się pozbycie naturalnych drzewek. 

Nie wyrzucaj choinki byle gdzie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zachęca do ekologicznego usunięcia choinek ze swoich domów. Nie oznacza to jednak zasadzenia lub wyrzucenia drzewka w jakimkolwiek miejscu.

Czytaj więcej

Kamery w lasach śledzą śmieciarzy i złodziei drewna

Drzewka w doniczkach można zasadzić na swojej posesji lub podarować komuś, kto taką posiada.  Należy jednak sprawdzić system korzeniowy drzewka — nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki. Warto też pamiętać, by choinki, która ma być zasadzona w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu.

Z samym sadzeniem poczekajmy do wiosny, do tego czasu drzewko w doniczce powinno stać w chłodnym miejscu. Jeżeli jednak temperatura jest tam dodatnia, a opadów brak, to od czasu do czasu choinkę trzeba podlać. Na mrozie podlewać nie trzeba, a przy dużym mrozie najlepiej okryć doniczkę i choinkę np. słomą.

Czy można zasadzić choinkę w lesie, parku przy drodze? Formalnie nie wolno tego robić bez odpowiedniej zgody nadleśnictwa lub administratora innego terenu.

Cięte pociąć 

Większy problem z pozbyciem się choinki mają ci, którzy kupili cięte drzewka. Powinni dokładnie oczyścić choinkę z resztek ozdób, odciąć gałęzie i pociąć pień na kawałki. Można tak rozdrobnione drzewko zanieść w miejsce wyznaczone przez administratora nieruchomości lub postawić obok kontenera na odpady z napisem „zielone”. Dobrym rozwiązaniem będzie również oddanie choinki do punktu selektywnego zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).  Działkowcy lub osoby z przydomowymi ogródkami mogą wykorzystać pocięte gałęzie do okrycia roślin, a bardzo małe kawałki pnia -  jako nawozu. W ten sposób zapewni się im dodatkową ochronę przed mrozem. Wysuszoną choinkę możemy też spalić w kominku. 

W miastach są czasami organizowane zbiórki zużytych świątecznych drzewek, robi się z nich biomasę służącą do ogrzewania. 

 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność