Wiek senioralny sprzyja realizacji zainteresowań, pasji i innych potrzeb związanych z wolnym czasem. Z przeprowadzonych przez CBOS wśród seniorów badań wynika, że niemal wszyscy respondenci (98%) w wieku 60+ oglądają telewizję. Zdecydowana większość osób starszych (88%) chodzi też do Kościoła, uczestniczy w mszach i nabożeństwach.
Sporą popularnością wśród seniorów cieszą się również spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi w domu (88%) lub poza domem (78%). 84% ankietowanych odwiedza też rodzinę poza miejscem swojego zamieszkania. Taki sam odsetek badanych czyta książki, gazety i czasopisma. Słuchanie radia i muzyki deklaruje 82% seniorów, chodzenie na spacery i piesze wycieczki – 75%, a uprawę działki i ogrodu – 70% osób starszych.
Opieka nad wnukami i pomoc rodzinie
Ponad połowa (59%) seniorów opiekuje się wnukami bądź prawnukami. 45% ankietowanych starszych osób pomaga dzieciom lub rodzinie w prowadzeniu domu. Nieco mniejszy odsetek badanych (41%) pomaga dzieciom lub członkom rodziny w ich działalności zarobkowej. Niemal co trzeci ankietowany senior (32%) deklaruje opiekę nad współmałżonkiem albo innymi chorymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny. Prawie co piąty (19%) senior pracuje społecznie na rzecz innych, a co szósty (16%) bierze udział w działalności jakiejś grupy bądź wspólnoty religijnej.
Różne poziomy aktywności
Z danych CBOS wyłania się podział seniorów na trzy grupy pod względem rodzaju i częstotliwości przejawianych przez nich aktywności. Grupa najbardziej aktywnych stanowi 38%. Tyle samo wynosi odsetek najmniej aktywnych. Pomiędzy obiema grupami lokuje się 24% seniorów, którzy częściej niż pozostali opiekują się wnukami, pomagają dzieciom lub rodzinie w działalności zawodowej lub prowadzeniu domu. O ile seniorzy z grupy najbardziej aktywnych twierdzą, że jeszcze wiele dobrego może spotkać ich w życiu, o tyle osoby starsze z grupy najmniej aktywnych uważają, że to, co w życiu jest najlepsze, mają już za sobą. Do tego ostatniego zdania przychylają się pozostali seniorzy.