Rząd chce przyspieszyć szczepienia przeciw Covid-19 i zwiększyć liczbę zespołów szczepiennych. Żeby to zrobić w kraju, w którym na tysiąc mieszkańców przypada najmniej lekarzy w całej UE, zmienia zasady kwalifikowania do szczepień, nowelizując ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń.

Dotychczas takie uprawnienie mieli tylko lekarze. Teraz wywiad medyczny, na podstawie którego podejmuje się decyzję o zaszczepieniu, mieliby przeprowadzać przedstawiciele innych zawodów medycznych, które zostaną określone na mocy rozporządzenia. Wiadomo jednak, że chodzi o pielęgniarki, ratowników medycznych i farmaceutów.

Czytaj także: Szczepienia na Covid mogą przerosnąć możliwości organizacyjne i kadrowe przychodni

– Ze względu na medyczny charakter studiów uzyskanie uprawnień przez farmaceutów wymaga jedynie niewielkiego rozszerzenia wiedzy i umiejętności– mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Michał Byliniak. I dodaje, że na świecie aptekarze szczepią pacjentów od lat, a w wielu krajach wcześniejsze uprawnienia rozszerzane są na szczepienia przeciw Covid-19: – Cel jest jeden: jak najszybciej wyszczepić jak najwięcej ludzi – tłumaczy Michał Byliniak.

Szkolenia dla farmaceutów mających wejść w skład zespołów szczepiennych organizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkolą się z wykonywania samych szczepień, do czego uprawnia ich wcześniejsza nowelizacja ustawy covidowej, i z kwalifikowania.

– Materiały szkoleniowe obejmują też część dotyczącą kwalifikacji. Do dziś na szkolenia zgłosiło się 5,5 tys. z wszystkich 26 tys. pracujących w aptekach – dodaje Michał Byliniak.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu