Organizator meczu piłki nożnej zapewnia identyfikację osób w nim uczestniczących - stanowi obowiązujący już od 1 sierpnia ubiegłego roku art. 13 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. W odniesieniu do meczów piłki nożnej organizowanych poza ligą zawodową (czyli np. drugiej i trzeciej ligi) przepis ten wchodzi w życie 1 sierpnia tego roku. Co to oznacza dla ich organizatorów?
- Teraz już wszystkie mecze ekstraklasy muszą być objęte systemem elektronicznej identyfikacji uczestników. Z kolei organizatorzy meczów poza ligą zawodową będą zobowiązani od 1 sierpnia do korzystania z papierowego systemu identyfikacji. Polega on na tym, że kupując bilet, kibic musi wylegitymować się dowodem osobistym i jego dane są zapisywane na bilecie. Podczas wchodzenia na stadion są one konfrontowane z dokumentem tożsamości. Na stadionie Jagiellonii stosowaliśmy to już przed wejściem w życie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w przypadku meczów o podwyższonym ryzyku - wyjaśnia Krzysztof Mieszków, dyrektor ds. administracji i bezpieczeństwa Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok.
Dodaje, że cała sportowa Polska dopiero się uczy stosowania przepisów o systemach identyfikacji kibiców. Chodzi o to, by były one racjonalne i nie generowały niepotrzebnych kosztów.