Zostało już mało czasu na przyjęcie nowych przepisów o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników. Jeśli dotychczasowe nie ulegną zmianie, od 4 lutego 2012 r., 1,5 mln rolników zostanie bez prawa do opieki zdrowotnej. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 26 października 2010 r. stwierdził bowiem, że budżet nie może płacić składek zdrowotnych za rolników. Sami powinni finansować koszty opieki zdrowotnej.
Ze wstępnych zapowiedzi rządu wynika, że składka zdrowotna zostanie powiązana z dochodami rolników.
– Nowe rozwiązania przygotujemy po uzyskaniu pełnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, jakie wynikają z ostatniego spisu rolnego – referował w Sejmie prace rządu minister Michał Boni, kierujący specjalnym zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu zmian.
– Na pewno zdążymy z nowelizacją przepisów przed 4 lutego – zapewnia Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa. – Rząd zbiera dane o dochodowości gospodarstw rolnych. Będą one przedmiotem szczegółowych analiz, zwłaszcza pod kątem gospodarstw, które nie uzyskują dochodu – dodaje.
Nie wiadomo więc jeszcze, czy składka będzie płacona w formie zryczałtowanej czy od szacunkowych dochodów rolników. Tym, którzy nie mają dochodu, lub uzyskują minimalny, składkę płaciłby budżet, podobnie jak bezrobotnym.