Reklama
Rozwiń

Prof. Biernat o KPO: jak ocalić resztki państwa prawa w Polsce

Wraz z ustawą ratyfikacyjną trzeba uchwalić drugą, uszczegóławiającą treść KPO i zasad kontroli jego wykonania – mówi prof. Stanisław Biernat, wiceszef TK w stanie spoczynku.

Publikacja: 13.05.2021 07:33

Prof. Stanisław Biernat

Prof. Stanisław Biernat

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ustawa ratyfikacyjna to zwykły akt prawny, do którego izba wyższa może wprowadzać poprawki? Marszałek Senatu Tomasz Grodzki twierdzi, że tak.

To raczej akt specyficzny, w którym parlament wyraża zgodę na ratyfikację przez głowę państwa umowy międzynarodowej albo jak tutaj: aktu prawa unijnego, jakim jest decyzja Rady UE 2020/2053 z grudnia 2020 r. ws. systemu zasobów własnych UE. Ta specyfika determinuje treść ustawy. W ustawie ratyfikacyjnej, o której mowa w art. 89 ust. 1 konstytucji, powinien być tylko przepis o wyrażeniu zgody na ratyfikację decyzji Rady i drugi o dacie wejścia ustawy w życie. Takie było dotąd stanowisko przedstawicieli nauki prawa konstytucyjnego co do zawartości ustawy ratyfikacyjnej. Co najwyżej dopuszczano dodanie postanowień ws. zastrzeżeń do umowy międzynarodowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono