W 2012 r. liczba obywateli UE narażonych na bierne palenie w barach spadła do 28 proc. w porównaniu z 46 proc. w 2009 r. Od tego czasu państwa członkowskie przyjęły przepisy ograniczające palenie w miejscach publicznych, zgodnie z zaleceniem Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego (2009/C 296/02).
Z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu wynika jednak, że istnieją znaczne różnice między krajami UE, jeśli chodzi o poziom narażenia na bierne palenie. Polska, Belgia i Hiszpania zostały wskazane jako kraje, w których dzięki przyjęciu kompleksowych przepisów prawnych w krótkim czasie doszło do znacznego spadku narażenia.
Do Parlamentu Europejskiego trafił niedawno projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej. Kontrowersyjna propozycja KE przewiduje zaostrzenie przepisów antynikotynowych, m.in. poprzez zakaz sprzedaży w UE papierosów smakowych oraz tzw. slimów czy poprzez umieszczanie dużych ostrzeżeń obrazkowych na paczkach. W poniedziałek w PE odbyło się wysłuchanie publiczne na temat skutków wprowadzenia nowych przepisów dla społeczeństwa i sektora tytoniowego.