Barką, której długość nie przekracza 13 m, a prędkość maksymalna ograniczona jest do 15 km/godz., można pływać bez patentu żeglarskiego czy uprawnień sternika motorowodnego. Zgodnie jednak z ustawą o żegludze śródlądowej oprócz ograniczenia dotyczącego gabarytów barki czy jej prędkości silnik nie może mieć większej mocy niż 75 kW.
W razie wynajmu takiej barki konieczne jest odbycie szkolenia. Jego zakres określa wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra transportu w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.
Zgodnie z nim osoba, która zamierza z rodziną czy przyjaciółmi popływać taką barką, powinna poznać przepisy dotyczące zasad bezpieczeństwa na wodzie i informacje dotyczące dróg wodnych. Firma, która prowadzi wynajem takich jednostek pływających albo osoba przez nią upoważniona, musi przeszkolić przyszłych klientów także z elementów praktycznych. Chodzi tu o manewrowanie barką – odejście od kei i dojście do kei.
Po takim szkoleniu właściciel barki musi wystawić zaświadczenie o ukończeniu kursu. Wzór tego dokumentu określają nowe przepisy.
Rozporządzenie podaje także listę kwalifikacji morskich i śródlądowych (oprócz tzw. patentów żeglarskich czy motorowodnych), których posiadanie zwalnia z konieczności odbycia szkolenia.