Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przygotowało wakacyjny poradnik dla pacjentów. Jednym z problemów, które porusza jest dziecko przebywające na wakacjach bez rodziców. W sytuacji bowiem gdy maluch jest z dziadkiem i babcią nad morzem czy w górach rodzice dziecka powinni upoważnić inne osoby do tego by personel medyczny mógł udzielić maluchowi świadczeń zdrowotnych. Najlepiej gdyby rodzice napisali dla dziadków upoważnienie w formie pisemnej, ale nie ma tu konieczności potwierdzenia notarialnego. To samo dotyczy sytuacji gdy mały człowiek wyjedzie na wakacje z innymi krewnymi np. ciocią i wujkiem.
Wtedy lekarz czy pielęgniarka nie będą mieli wątpliwości czy np. udzielić pomocy przeziębionemu dziecku, które zgłasza się do przychodni bez rodziców
Jeśli natomiast rodzice zdecydowali się na wyjazd na urlop bez dziecka zostawiając go pod opieką dziadków także w pewnych sytuacjach powinni sporządzić upoważnienie. Często dziecko może mieć w trakcie ich nieobecności zaplanowaną wizytę u specjalisty. Wówczas najlepiej napisać upoważnienie dla opiekuna, które lekarz podczas wizyty włączy do dokumentacji medycznej malucha.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy życie lub zdrowie dziecka jest zagrożone każdy szpital czy przychodnia musi mu udzielić pomocy. Bez względu na to czy opiekun ma upoważnienie od jego rodziców. Tak stanowi ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej.