Gminy muszą dostosować sieć szkolną, by – zwłaszcza na terenach wiejskich – odległość z domu dziecka do szkoły nie była zbyt duża. Tak napisała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w związku z podpisaniem przez prezydenta tzw. ustawy sześciolatkowej. Napisała też do kuratorów oświaty, dyrektorów szkół i przedszkoli.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty spełnianie obowiązku szkolnego dla dzieci z rocznika 2008 ma być rozłożone na dwie raty. We wrześniu przyszłego roku do pierwszych klas pójdą te urodzone między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 r. Młodsze jeszcze kilka miesięcy będą mogły zostać w przedszkolach. Ponadto od września 2014 r. klasy pierwsze będą liczyły maksymalnie 25 uczniów. Przepis docelowo obejmie klasy I–III (we wrześniu 2014 r. klasy pierwsze, we wrześniu 2015 r. klasy drugie, a od września 2016 r. także trzecie). Szefowa resortu edukacji zwróciła się do samorządowców o przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków i zapewnienie im odpowiednich warunków wychowania i opieki.
Tym gminom, które nie skorzystały jeszcze z rządowego programu „Radosna szkoła", minister rekomenduje, by w przyszłym roku sięgnęły po dodatkowe fundusze na przygotowanie szkół na przyjęcie najmłodszych uczniów.
Kuratorom oświaty minister poleciła, by stale monitorowali stan przygotowania szkół na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Dyrektorzy przedszkoli muszą zaś zorganizować spotkania z rodzicami.