Substancje radioaktywne w wodzie
Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą zobowiązane monitorować zawartość substancji promieniotwórczych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Analizę wody pitnej pod kątem zawartości w niej radonu i trytu kraje należące do Unii Europejskiej będą przeprowadzać co najmniej raz w roku. Tak wynika z dyrektywy Rady 2013/51/EURATOM z 22 października 2013 roku określającej wymagania dotyczące ochrony zdrowia ludności w odniesieniu do substancji promieniotwórczych w wodzie pitnej. Jej przepisy wejdą w życie 27 listopada 2013 roku. Zgodnie z dyrektywą monitoringiem zostanie objęta wszelka woda. Zarówno ta w stanie pierwotnym, jak i ta uzdatniona, czyli przeznaczona do picia, gotowania lub do innych celów gospodarstwa domowego. Niezależnie od jej pochodzenia oraz od tego, czy dostarczana jest z sieci dystrybucyjnej, beczkowozu czy też w butelkach lub pojemnikach. Dyrektywa nie ma zastosowania do wód mineralnych i stanowiących produkty lecznicze.
Dostęp do adwokata
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zagwarantowały dostęp do adwokata osobom podejrzanym o popełnienie przestępstwa w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w postępowaniu karnym.
Państwa członkowskie będą musiały zapewnić podejrzanym i oskarżonym prawo dostępu do adwokata w takim terminie i w taki sposób, aby mogli rzeczywiście i skutecznie korzystać z przysługującego im prawa do obrony. Taki obowiązek wprowadza dyrektywa PE i Rady 2013/48/UE z 22 października 2013 roku, która wejdzie w życie 26 listopada 2013 roku. Ta dyrektywa zobowiązuje również do respektowania zasady poufności porozumiewania się podejrzanych lub oskarżonych z ich adwokatem. Takie porozumiewanie obejmuje spotkania, korespondencję, rozmowy telefoniczne oraz inne formy porozumiewania się, dozwolone na mocy prawa krajowego.
Podróże z gitarą
Należący do muzyka instrument wywożony za granicę jest całkowicie zwolniony z cła.