Analiza demograficzna i epidemiologiczna, analiza stanu i wykorzystania zasobów oraz analiza stanu i prognoz potrzeb zdrowotnych – z nich będą się składać mapy potrzeb zdrowotnych. Dla każdego regionu przygotują je wojewodowie z udziałem ekspertów. To rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu map potrzeb zdrowotnych.
Na podstawie map NFZ zakontraktuje w placówkach usługi medyczne, a wojewoda zadecyduje, czy w danym regionie trzeba budować nową lecznicę.
W części demograficznej mają się znaleźć informacje o liczbie ludności z podziałem na wiek, płeć, o liczbie urodzeń i zgonów.
Druga część mapy będzie zawierała dane o infrastrukturze medycznej, liczbie lecznic i zakresie ich usług medycznych. Dodatkowo przy szpitalach znajdzie się informacja o tym, ile czasu pacjent średnio przebywa na danym oddziale. Ten element mapy pozwoli opracować jej trzecią część. Czyli prognozę o tym, jakich świadczeń medycznych i ile będą potrzebować pacjenci w następnych latach. Wyniki tych prognoz pozwolą wojewodzie oszacować, jaka część lokalnej społeczności i na jakie choroby jest narażona.
Każdy wojewoda mapę z regionu przekaże do Państwowego Zakładu Higieny. Ten na podstawie danych z wszystkich województw stworzy ogólnopolską mapę potrzeb zdrowotnych.