Oprócz przywrócenia do szkół gabinetów lekarskich i stomatologicznych założenia projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym zakładają uregulowanie zasad opieki nad uczniami przewlekle chorymi, którzy w czasie pobytu w szkole wymagają podawania leków albo innej pomocy.
Zgodnie z ustawą, która ma obowiązywać od roku szkolnego 2018/2019, personel szkolny, w szczególności nauczyciele i wychowawcy, mają odbywać szkolenia, jak opiekować się takimi uczniami. Poprowadzi je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) albo pielęgniarka środowiska nauczania według wytycznych Instytutu Matki i Dziecka.
Dodatkowo, na drodze obwieszczenia ministra zdrowia, miałyby być ogłaszane zalecenia, jak postępować z uczniami przewlekle chorymi, opracowane przez towarzystwa naukowe. Resort chce, by opieka przebiegała w ścisłej współpracy z rodziną.
Choć zgodnie z prawem dzieci przewlekle chore mogą uczęszczać do szkół ogólnodostępnych, a dyrektor placówki odpowiada za zapewnienie im odpowiednich warunków pobytu, rodzice w obawie o bezpieczeństwo dziecka decydują się często na szkołę specjalną.