70 tys. zł to maksymalna kwota należnego świadczenia kompensacyjnego dla rodziców dzieci, które ciężko zachorowały po szczepieniu – wynika z projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do którego dotarła „Rzeczpospolita".
Resort zdrowia ocenia liczbę takich dzieci na ok. 10 rocznie. Inaczej szacuje stowarzyszenie „STOP NOP", według którego co roku jest ich co najmniej kilkaset, nawet do tysiąca. Według stowarzyszenia wszystkiemu winien jest brak skutecznego systemu rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) i fakt, że lekarze nie klasyfikują jako NOP m.in. padaczki lekoopornej czy zgonu.
Świadczenie z tzw. Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO) ma przysługiwać opiekunowi dziecka, u którego po obowiązkowym szczepieniu ochronnym wystąpią NOP wymagające leczenia szpitalnego nie krótszego niż 14 dni. Czas, w jakim wystąpią objawy, określi w rozporządzeniu minister zdrowia.
Świadczenie ma wynosić jedną siódmą przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za rok poprzedni pomnożoną przez liczbę dni hospitalizacji, nie więcej jednak niż 70 tys. zł.
Rodzice, którzy otrzymają wsparcie z Funduszu, będą mogli nadal dochodzić odszkodowania w sądzie. Jak zapowiadał główny inspektor sanitarny, świadczenie ma być wsparciem dla opiekunów dziecka, które w wyniku NOP trafiło do szpitala. Rodzic uzyska je w drodze administracyjnej w uproszczonym trybie postępowania, co ma zapewnić szybkie ustalenie prawa do niego i szybką wypłatę.